5 nowinek technologicznych pomocnych w opiece seniora

Nowoczesne technologie w opiece seniora

Opieka seniora w dzisiejszym świecie wymaga zaangażowania nie tylko człowieka, ale również technologii. Nowoczesne technologie są standardem niemal w każdej dziedzinie życia. Możemy je spotkać w domu, w pracy, na ulicy, w szpitalu, w kawiarni i w wielu innych miejscach naszego codziennego przebywania. Również w takiej dziedzinie jak opieka technologia przychodzi z pomocą, ułatwiając nam pracę, eliminując niepotrzebny stres oraz dbając o bezpieczeństwo podopiecznych.

            W tym artykule przedstawię pięć nowinek technologicznych, którymi warto się zainteresować opiekując się osoba starszą lub chorą. Niektóre z nich są jeszcze mało popularne, jednak myślę, że w niedalekiej przyszłości będą dostępne dla większości z nas. Opieka seniora niewątpliwie staje się jednym z najbardziej wymagających zajęć, ponieważ zajmuje się człowiekiem i jego potrzebami. Bez wątpienia człowiek potrzebuje pomocy również ze strony technologii, która jest po to aby służyć i ułatwiać życie.

Nowoczesna opieka seniora

Lokalizator GPS

 • Możliwość wykonywania połączeń telefonicznych
 • Lokalizacja GPS
 • Wysyłanie sygnału SOS
 • Zapisywanie lokalizacji
 • Funkcja nasłuchu

Zegarek jest przede wszystkim zaopatrzony w specjalną aplikację może wykonywać i odbierać połączenia, przez co możemy mieć kontakt z seniorem przez całą dobę. Możliwość połączeń gwarantuje zainstalowana w zegarku karta SIM. Zegarek posiada również lokalizator GPS, dzięki któremu jesteśmy w stanie namierzyć miejsce przebywania seniora z dokładnością do 5-10 metrów. Lokalizator działa również poza zasięgiem GPS: z dokładnością do 20 m w ramach sieci WIFI i do 200 m w ramach zasięgu nadajników telefonii komórkowej. Urządzenie posiada również funkcję nasłuchu, dzięki której możemy wykonać dyskretne połączenie na zegarek i nasłuchiwać otoczenie, na przykład w przypadku gdy senior nie odbiera.

Senior korzystający z lokalizatora maoczywiście możliwość jednym przyciskiem wysłać opiekunowi sygnał SOS, w przypadku zaistnienia jakiegoś niebezpieczeństwa. Powiadomienie jest przekazywane opiekunowi w formie wiadomości SMS. Urządzenie pozwala również na ustawienie specjalnych stref bezpieczeństwa (może to być np. mieszkanie), powiadamiając opiekuna o każdym opuszczeniu strefy przez podopiecznego. Smartwatch również przypomina o konieczności przyjęcia leków, wysyłając powiadomienie z sygnałem dźwiękowym. Niewątpliwie z takim urządzeniem opieka seniora staje się dużo łatwiejsza. Produkt można nabyć: https://sklep.bezpiecznarodzina.pl/zegarek-gps-dla-seniora

Telefon z klawiaturą fotograficzną

Jest to bardzo przydatne urządzenie, szczególnie dla osób z początkami choroby otępiennej, gdzie istnieje problem zapominania kontaktów, nazwisk, numerów telefonu itp. Opracowano technologię telefonów z dużymi klawiszami, na których umieszczone są zdjęcia bliskich osób (najbliższych krewnych lub opiekunów), co niewątpliwie ułatwia seniorowi kontakt. Do kontaktu z wybraną osobą wystarczy naciśnięcie klawisza z odpowiednim zdjęciem. Telefon jest kompatybilny z aparatami słuchowymi, posiada głośny dzwonek, wybieranie głosowe i zestaw głośnomówiący. Telefon ma bezsprzecznie bardzo prostą konstrukcję, umożliwiając tym samym bezproblemową obsługę osobom starszym i niepełnosprawnym. Na Amazon.com można go zakupić za ok. 35 $. Podobne aparaty widziałem na polskim Allegro.pl

Kamery domowe

Bez wątpienia są to niezwykle ważne urządzenia umożliwiające zdalne monitorowanie podopiecznego w domu. Kamery pozwalają sprawdzić, czy podopieczny wykonał wszystkie konieczne czynności np. przyjęcie posiłku lub leków. Oczywiście niektóre kamery posiadają również funkcję rozmowy z podopiecznym, dzięki której opiekun może przypominać o zapomnianych czynnościach. Większość dostępnych na rynku kamer jest bezprzewodowa i umożliwia również obsługę oraz podgląd z urządzeń mobilnych takich jak smartfon lub tablet. Istnieje również możliwość nagrywania i przechowywania nagrań w chmurze. Ceny przyzwoitych kamer zaczynają się od 300 zł.

Gąsiennicowy transporter schodowy

Transporter schodowy, zwany inaczej schodołazem jest świetnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych i starszych. Takie osoby niewątpliwie często borykają się z barierami architektonicznymi w miejscu zamieszkania. Schodołaz posiada gąsienice, dzięki którym wjeżdża po krawędzi schodów, bardzo sprytnie je pokonując. Transporter jest skonstruowany w sposób umożliwiający zainstalowanie na nim wózka inwalidzkiego. Wyposażony jest w elektryczny silnik o mocy 300 W, który umożliwia pokonywanie 15 stopni na minutę.  Oczywiście obsługa schodołazu wymaga asysty opiekuna. Bez wątpienia nie jest to sprzęt tani, jego cena oscyluje w granicach 16 000 zł.

Roboty i sztuczna inteligencja

Badania naukowe stwierdzają, że częstą przyczyną pogorszenia stanu zdrowia, a w szczególności demencji i depresji wśród osób starszych jest samotność i izolacja społeczna. W 2016 roku powstała firma Intuition Robotics, która opracowała robota o nazwie ElliQ, który ma być „pomocnikiem szczęśliwego starzenia się”. Jest interaktywny robot społeczny oparty na sztucznej inteligencji, która jest  inicjuje rozmowę z seniorem, może sprawdzić pogodę, czy przypomnieć o przyjęciu leków, a także uczy się użytkownika i dopasowuje się do jego preferencji. ElliQ umożliwia wejście ze sobą w interakcję zarówno przez seniora, jak i przez jego bliskich. Posiada takie funkcje jak połączenia głosowe i wideo, odtwarzanie muzyki, umiejętność prowadzenia konwersacji, czy wykonywania określonych, subtelnych gestów. ElliQ umówi wizytę u lekarza, przypomni o konieczności przyjmowania odpowiedniej ilości płynów, czy o zaplanowanych spotkaniach. Robot opowie ciekawą historię, zorganizuje wolny czas, .  Robot ma być z założenia towarzyszem osoby starszej, aby czuła się mniej samotna i zachowała wysoki dobrostan życia.

Ciekawe fakty

(źródło: Seniorzy Wobec Nowych Technologii, A. Niemczyk, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, nr 303.2016)

 • Wśród osób powyżej 55 roku życia 30% korzysta z Internetu
 • Badania wykazały, że korzystanie z Internetu przez seniorów wzmaga ich aktywność społeczną
 • Większość słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku korzysta codziennie z Internetu. Z tego faktu można wywnioskować lepsze dostosowanie się do współczesnego świata seniorów nieustannie dbających o swój rozwój, osobisty i intelektualny.
 • Wśród wielu aktywności internetowych seniorzy najczęściej korzystają z poczty elektronicznej
 • Z bankowości internetowej częściej korzystają seniorzy z dużych miast
 • Zakupy on-line są dokonywane częściej wśród seniorów o wyższym poziomie wykształcenia
 • Wykształcenie jest czynnikiem decydującym, który różnicuje aktywność internetową seniorów.

Nieustanny rozwój

Moim zdaniem jedną z najważniejszych umiejętności w życiu każdego człowieka, w każdym wieku jest nieustanny rozwój i uczenie się nowych rzeczy. Warto więc naukę i swój osobisty rozwój postawić wysoko w swojej hierarchii ważności. Oczywiście wysiłek intelektualny i praca nad sobą wspomaga nasze zdrowie, ogólny dobrostan i zdolności umysłowe. Niewątpliwie na naukę nigdy nie jest za późno, czego przykładem może być Pan Jan, który studiował ze mną socjologię. Pan Jan, w przeciwieństwie do niektórych kolegów, był jednym z najlepszych studentów na uczelni, co roku otrzymywał stypendium naukowe i nagrody rektora. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ów student miał już skończone 70 lat. Oprócz teorii na studiach uczono nas nowych technologii, w tym obsługi programów statystycznych, takich jak SPSS Statistics, z czym Pan Jan radził sobie również świetnie.

            Wszystko więc zależy od naszego nastawienia i motywacji, a trudności zawsze można pokonać pokazując światu, że wiek nie ma nic wspólnego z zacofaniem i brakiem zdolności. Otwarcie się seniorów na nowe technologie może również w znacznej mierze ułatwić im codzienne życie. Wiele jednak zależy od rodziny i opiekunów, którzy mogą być nieocenionymi motywatorami dla bliskiego seniora.

Zobacz więcej