Czy moi rodzice potrzebują opieki? Lista kontrolna.

Jak rozpoznać potrzebę opieki opieki? 

Czy moi rodzice potrzebują opieki? W Polsce istnieje stereotyp mówiący, że opieka potrzebna jest tylko ludziom niepełnosprawnym lub leżącym na stałe w łóżku. Często nie dopuszczamy do siebie myśli o konieczności opieki nad starszymi rodzicami, czy dziadkami, którzy samodzielnie się poruszają i są w miarę samoobsługowi. Nierzadko nie jesteśmy w stanie dostrzec tego momentu, w którym opieka staje się niezbędna, chociażby ze względów bezpieczeństwa seniora. W rezultacie brak opieki może doprowadzić do wypadków lub ryzykownych sytuacji.

Znaki ostrzegawcze

Istnieje kilka znaków ostrzegawczych, których pojawienie się może być podstawą do zainteresowania się opieką domową dla naszych bliskich. Może to być również odpowiedź na pytanie, czy moi rodzice potrzebują opieki. Poniżej lista kontrolna z 8 pytaniami, które bezsprzecznie warto rozważyć zastanawiając się, czy jest to odpowiedni czas na wynajęcie firmy opiekuńczej. Jeżeli na większość z poniższych pytań odpowiedź brzmi: „nie”, to bez wątpienia opieka jest niezbędna.

Lista kontrolna:

1. Czy moi rodzice dbają o siebie, dom i otoczenie?

Czy w domu rodziców jest czysto, czy wciąż potrafią o niego zadbać? A może obserwuję stertę brudnego prania, brudną podłogę, zaniedbaną toaletę i piętrzące się naczynia w zlewie? Jeżeli widzę duży kontrast w zachowaniu czystości, porównując obecny czas i przeszłość, to prawdopodobnie potrzebna jest opieka domowa dla moich rodziców.

2. Czy moi rodzice jedzą regularne posiłki?

Warto od czasu do czasu sprawdzić lodówkę w domu seniora, aby ocenić ilość i jakość znajdującego się tam jedzenia. Ważna jest świeżość produktów spożywczych oraz odpowiednie ich zapasy i różnorodność, aby senior mógł stosować zbilansowaną dietę. Bez wątpienia potrzebna jest również odpowiednia obserwacja starszych osób, aby stwierdzić, czy są one w stanie same sobie ugotować, wyjść po zakupy, czy posługiwać się w sposób bezpieczny czajnikiem.

3. Czy moi rodzice są w stanie samodzielnie kąpać się lub brać prysznic?

U osób starszych niezwykle istotna jest prawidłowa higiena, ponieważ wpływa pozytywnie na zdrowie i ogólne samopoczucie. Warto sprawdzić stan higieny seniora. Czy rodzic nosi czyste ubrania, dba o siebie? A może obserwuję, że jest nieogolony, z brudnymi, nieobciętymi paznokciami i tłustymi włosami? Bez wątpienia warto wprost zapytać seniora o możliwości związane z utrzymaniem higieny. Z upływem lat zmniejsza się ludzka mobilność, w rezultacie, czasem zwykła kąpiel stanowi wyzwanie nie do przejścia. Jeżeli obserwujesz powyższe symptomy, to z całą pewnością potrzebny jest opiekun.

4. Czy rodzice płacą regularnie rachunki?

Osoby starsze, szczególnie z początkami chorób otępiennych, często zapominają o płaceniu rachunków. Warto sprawdzić, czy w skrzynce na listy nie piętrzą się ponaglenia z Zakładu Energetycznego, czy wezwania do zapłaty z gazowni. W miarę możliwości dobrze jest przejrzeć wyciąg bankowy seniora, aby  zdiagnozować strukturę przychodów i wydatków.

5. Czy przebyte choroby mogą mieć wpływ na samoopiekę i jakość życia?

Potrzeba zapoznać się z diagnozą lekarską dotyczącą naszych rodziców, po to by stwierdzić jak wygląda samoopieka seniora oraz jak może wyglądać w przyszłości. Na przykład przy zapaleniu stawów na pewno jesteśmy w stanie stwierdzić,  że rodzic nie będzie się mógł poruszać jak dawniej i będzie potrzebował pomocy. Jeżeli lekarz zdiagnozował jakąś formę choroby otępiennej, to bez wątpienia senior będzie czuł się często zagubiony, sfrustrowany i poirytowany. Będzie potrzebował opieki i zadbania o bezpieczeństwo.

6. Czy rodzic przyjmuje regularnie zlecone leki?

Niezwykle istotne u osób starszych jest regularne przyjmowanie zleconych przez lekarza leków, ponieważ od nich często zależy samopoczucie, a nawet życie seniora. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie starszej osoby warto sprawdzić, czy leki są przyjmowane, czy może gdzieś gromadzone lub wyrzucane.

7. Czy rodzice są w stanie wyjść z domu?

W starszym wieku bezsprzecznie istotna jest mobilność, ponieważ to ona bezpośrednio wpływa na jakość życia. Warto sprawdzić, czy rodzic jest w stanie samodzielnie wyjść po zakupy, do ogródka, czy do Kościoła. Utrata motoryki u seniora powoduje niemożność zadbania o samego siebie, co wpływa również na jego bezpieczeństwo.

8. Czy rodzice mają znajomych i prowadzą życie towarzyskie?

Często symptomem ukazującym problemy wieku starszego jest brak zainteresowania życiem towarzyskim. Kontrast ten jest szczególnie widoczny, w porównaniu do poprzednich lat, gdzie być może seniorzy mieli wielu znajomych i  prowadzili bogate życie towarzyskie. Unikanie ludzi może być jednym z objawów pojawiającej się depresji lub leku przed wyjściem z domu, być może powodowanym upadkiem.

A co jeśli chcę, aby rodzic zamieszkał ze mną?

Jeżeli na podstawie powyższej listy stwierdzisz, że opieka jest konieczna, ale nie chcesz oddawać rodzica do domu opieki, tylko chcesz, by zamieszkał z tobą, to przed podjęciem decyzji zadaj sobie kilka ważnych pytań:

1. Czy mam odpowiednią przestrzeń dla kolejnych domowników?

Jest to pytanie, które jest bardzo oczywiste, ale warto rozważyć, czy moje warunki mieszkaniowe są dostosowane do potrzeb seniora, czy osoby niepełnosprawnej. Jeżeli mieszkam w bloku bez windy, na najwyższym piętrze lub mój jedyny wolny pokój znajduje się na poddaszu, to prawdopodobnie nie będzie to dobre rozwiązanie dla seniora. Bez wątpienia mieszkanie ze starszymi, chorymi rodzicami będzie sporą zmianą i wyzwaniem dla wszystkich domowników, a więc potrzeba wziąć ich również pod uwagę.

2. Czy mam czas?

Konieczność opieki nad starszą i chorą osobą bardzo często wywraca życie o 180 stopni, dlatego warto się zastanowić, czy posiadam odpowiednią ilość czasu, aby temu podołać. Bardzo rzadko mamy możliwość rezygnacji z pracy zawodowej, aby opiekować się seniorem. Starszy rodzic jest ważny, ale nie ulega wątpliwości, że nie wolno zaniedbać innych członków rodziny, współmałżonka, czy dzieci. Czasami rozsądniejszym wyjściem z sytuacji jest zatrudnienie profesjonalnej opieki domowej.

3. Czy rodzice będą mogli samodzielnie wyjść z domu?

Oczywiście samodzielne wyście seniora z domu jest uzależnione od jego stanu zdrowia, ale warto zaplanować i ten aspekt życia, biorąc pod uwagę, że wpływa on pozytywnie na ogólny dobrostan osoby starszej. Czy w pobliżu twojego domu znajdują się sklepy, komunikacja miejska, lekarz? Jesteś pewien, że zabierając rodziców do swojego domu, nie uniemożliwiasz im kontaktów ze znajomymi i przyjaciółmi? A może przez przeprowadzkę rodzice staną się bardziej znudzeni, apatyczni, samotni i mniej samowystarczalni?

4. Czy rzeczywiście poradzę sobie z obowiązkami?

Osoba starsza w domu oznacza dodatkowe, czasami trudne obowiązki. Trzeba być przygotowanym na wykonywanie czynności, które kiedyś były domeną właśnie rodziców. Być może będzie potrzeba karmienia, przewijania, podmywania i ubierania seniora. Często obowiązków jest tak dużo, że nie jestem w stanie im podołać pomimo najszczerszych chęci.

5. Czy rodzeństwo mnie wspiera?

Zupełnie inaczej wygląda opieka, gdy mam wsparcie w innych osobach, na przykład w rodzeństwie, które również troszczy się o swojego rodzica. Rodzeństwo może wspomóc mnie finansowo w utrzymaniu seniora lub po prostu odciążyć, gdy jestem zmęczony. Warto plany przeprowadzki rodziców omówić wcześniej z rodziną.

Podsumowanie

Reasumując, przeprowadzka rodziców nie jest na pewno decyzją, z którą należy się spieszyć. Warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” oraz przeanalizować wszystkie alternatywy. Jedną z nich jest rozważenie zatrudnienia profesjonalnego opiekuna, który jest w stanie rozwiązać wiele problemów, na których ja się nie znam. Często wystarczy opieka dorywcza, na kilka godzin, która już eliminuje wiele trudnych sytuacji.

Zapoznaj się również jak wygląda opieka skoncentrowana na pacjencie oraz zadbaj o bezpieczeństwo seniora jesienią. Jeśli poszukujesz opieki zapoznaj się ze stroną o opiece.

Skorzystaj z oferty partnerów:

reklama